Varenie

Vianočné pečenie II. …

Vianoce si neviem ani predstaviť bez lineckého pečiva. Má to však háčik – v rodine ho okrem mňa nemá nikto rád. A tak aj tento rok, keď som povedala, že Vianoce bez lineckých nebudú, sa šomralo dosýtosti. Ustúpila som teda a rozhodla som sa namiesto nich urobiť formičkové oriešky s bielym krémom, tie nie sú až také zatracované. Vymiesila som si orechové cesto, dala na chvíľu odpočívať do chladničky a vtedy som si spomenula, že formičky na oriešky som vyhodila, pretože boli už veľmi zájdené a nevedela som ich ničím vyčistiť. Nuž nastúpila improvizácia, cesto som rozdelila na polovice, jednu som vyvaľkala a povykrajovala malé srdiečka a z druhej polovice som urobila košíčky, iné formičky som bohužiaľ nenašla. Ale žiadnu chybu to nemalo, obidvoje boli vynikajúce. No a večer som si dokonca vygooglila, že zo zájdených formičiek sa dajú ľahko urobiť nové. Škoda, že som to nehľadala už skôr, mohla som si zachrániť aj tie orieškové. Postup je jednoduchý: do väčšieho hrnca si dajte zájdeté formičky, zalejte vodou tak, aby boli všetky ponorené a priveďte do varu. Prisypte 3 balíčky prášku do pečiva, nechajte 5 minút povariť a vypnite. Do rána nechajte stáť, ráno formičky len vypláchnite, sú ako nové…

 

Orechové srdiečka v bielej čokoláde

Cesto: 20 dkg hladkej múky, 20 dkg polohrubej múky, 10 dkg práškový cukor, 25 dkg masla, 1VC, 15 dkg orechy. Vymiesime cesto, dáme na hodinku odpočinúť do chladničky. Rozvaľkáme na hrúbku cca 5 – 6 mm, vykrajujeme srdiečka a pečieme. Stačí len pár minút, aby srdiečka ostali bledé. Po vychladnutí spojíme po dve orechovou plnkou a máčame v bielej čokoláde. Môžeme ozdobiť podľa ľubovôle.

Plnka: 15 dkg orechy, 7 dkg práškový cukor, trochu rumu a 2PL marhuľového lekváru. Všetko zmiešame, ak je hmota hustá pridáme ešte trochu rum alebo lekvár.

 

 

Orechové košíčky s parížskym krémom

Cesto: 20 dkg hladkej múky, 20 dkg polohrubej múky, 10 dkg práškový cukor, 25 dkg masla, 1VC, 15 dkg orechy. Vymiesime cesto, dáme na hodinku odpočinúť do chladničky. Z cesta robíme malé guľky, pováľame v hladkej múke a vtlačíme do košíčkových formičiek. V strede musí byť priehlbinka, aby sa nám po upečení  zmestila do košíčkov plnka. Upečieme do bleda, necháme mierne vychladnúť a vyklopíme z formičiek. Do každého košíčka dáme pol lyžičky orechovej plnky ( 15 dkg orechy, 7 dkg práškový cukor, trochu rumu a 2PL marhuľového lekváru. Všetko zmiešame, ak je hmota hustá pridáme ešte trochu rum alebo lekvár ). Na orechovú plnku nastriekame do kopčeka parížsky krém, necháme stuhnúť v chladničke a nakoniec máčame v čokoláde…

Možno sa bude páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať
  Jana
  15. decembra 2019 o 15:36

  Jasminka, tie vianočné koláčiky sú úžasne, vanie z nich vkus a elegancia. Určite sú aj výborné. Rozhodla som sa t.r. niektoré z nich vyskúšať. Prosím o radu, ako urobiť bielu čokoládu na polievanie srdiečok?
  Doterajšie pokusy mi nevyšli. Srdiečka mám napečene, sú výborné.
  Želám Ti krásny zvyšok adventu, spokojne vianočné sviatky a šťastný nový rok.
  Jana

  • Odpovedať
   JasminArt
   15. decembra 2019 o 16:17

   Ďakujem Janka, určite sa oplatí vyskúšať. Všetko sú to vianočné dobroty, ktoré robila ešte moja mamka, keď sme boli deti. Ja som si ich priniesla do svojej vlastnej rodiny a musím povedať, že si bez nich nevieme Vianoce predstaviť. Každý rok urobíme aj nejaké nové, aby sme mali zmenu, ale klasika stále ostáva. K tej bielej čokoláde – to je aj pre mňa metóda pokus omyl. Už sa mi viackrát zrazila. Môj postuo je: biela poleva z lidlu, nad parou v miske veľmi pomaly rozpúšťať a stále miešať. Ak je veľmi hustá, pridám trochu masla, ale ozaj iba trochu a stále miešam. Tak veľa zdaru a prajem nech koláčiky vyjdú. Krásne a požehnané Vianoce prajem :).

 • Odpovedať
  Jana Kunova
  16. decembra 2019 o 9:35

  Ďakujem, je to aj u mňa pokus – omyl, alebo zostane klasická čokoláda na varenie.
  Už som mala aj Lidl a aj DM, kde som kúpila take biele chipsy na polevu. Nič nevyšlo.
  Urobim asi hnedú čokoládovú polevu, hoci biela je neopozeraná.
  Zostávajúce Tvoje koláčiky mi vyšli krásne.
  Aj keď nie som začiatočník /tlačí sa 8. krížik/, mám rada nové veci a experimentujem.
  Ďakujem Ti za radu a čas, ktorý si mi venovala.
  Želám Ti a celej rodinke milostiplné a požehnané sviatky, zdravie, šťastie a veľa lásky.
  Jana

  • Odpovedať
   JasminArt
   16. decembra 2019 o 14:06

   Ahoj Janka, tak prajem, nech sa pečenie vydarí a koláčiky všetkým chutia. Krásne a požehnané sviatky tebe aj celej rodinke prajem zo srdca . Jarka.

Napíšte Komentár