Varenie

Vianočné pečenie III. …

Dnes ráno ma chytila taká zvláštna melanchólia. Smútok za všetkým tým, čo sa práve dnešným dňom končí. Tieto stavy mávam pravidelne každý rok po 6. januári. Je mi ľúto, že je už po sviatkoch, skončilo sa sladké ničnerobenie, dom plný ľudí, vzájomné návštevy. Samozrejme, niečo z toho bude aj cez rok, ale už to nemá taký sviatočný nádych. Nuž, čo iné nám ostáva, ako čakať na ďalšie Vianoce a tešiť sa zo spomienok na tie práve skončené. A k tomu pridávam poslednú tretinu môjho vianočného pečenia – medové rezy podľa receptu mojej mamky, nepečenú kokosovú roládu, ktorá je u nás už akýmsi vianočným maskotom a slané syrové slimáčiky, ktoré Lucka volá socialistické, pretože ich pečieme viac než tridsať rokov a stále majú úspech. Na Silvestra sme s Luckou piekli aj veterníky, ale tie sa spolu so slanými klobásovými kolieskami zjedli skôr, ako sme stihli urobiť foto, takže recepty na ne až niekedy nabudúce …

 

Medové rezy

Cesto: 75 dkg hladkej múky, 3 polievkové lyžice medu, 20 dkg práškového cukru, 1 VC, 12 dkg hery, 2 vajcia, 2dl mlieka, 1PDP. Všetko spolu vymiesime, cesto rozdelíme na 4 časti a každú vyvaľkáme na veľkosť plechu. Ja vaľkám na papieri na pečenie, pláty sa ľahšie prenesú na plech a majú všetky rovnakú veľkosť. Pečieme ich do bledúčka cca 7 – 8 minút, dávame pozor, aby nezhoreli. Vychladnuté pláty natrieme plnkou, hotové zaťažíme ( ja dávam navrch veľkú tácku a na ňu poukladám 5 – 6 pohárov so zaváraninami). Takto zaťažené necháme stáť od večera do rána. Nakoniec polejeme čokoládou. Naplnené medové rezy musia aspoň deň dva postáť, aby pláty zmäkli a dali sa pekne krájať.

Plnka: 2 dl mlieka zmiešame s 2dl silnej kávy ( aj s trochou usadeniny). Privedieme do varu. V 2 dl studeného mlieka rozmiešame 2 pudingové prášky ( ja dávam jeden vanilkový a jeden karamelový), 4 PL kryštálový cukor a 1VC. Vlejeme do vriaceho kávového mlieka a uvaríme hustú kašu. Necháme vychladnúť, občas premiešame. Vymiešame si 30 dkg masla s 5PL práškového cukru a po častiach do neho zašľahávame vychladnutú kašu.

 

 

Nepečená kokosová roláda

Cesto: 6 balíčkov keksov Marína pomelieme, pridáme 2PL kakaový prášok a 2PL práškový cukor. V 2dl silnej kávy ( aj s trochou usadeniny) rozpustíme 3 PL medu, pridáme trochu rumu. Kávu nalejeme do pomletých keksov a vymiesime cesto. Musí byť tvárne ako plastelína, nesmie sa lámať. Ak je veľmi suché, pridáme ešte trochu kávy alebo medu. Dobre vypracované cesto na fólii rozvaľkáme na plát hrubý cca 7 mm, natrieme ho kokosovou plnkou a zvinieme do rolády. Zabalíme do fólie a necháme v chladničke dobre stuhnúť – najlepšie cez noc. Môžeme poliať čokoládou, ja ju nechávam bez polevy, aj tak je dosť sýta.

Plnka: 20 dkg masla vymiešame s 10 dkg práškového cukru a 15 dkg strúhaného kokosu.

 

 

Slané syrové slimáky

Cesto: 45 dkg polohrubej múky, 25 dkg hery, 1KL práškoveho cukru, 1KL soli, 1PDP, 200ml mlieka. Zo všetkých surovín vymiesime cesto a dáme na hodinku do chladničky. Potom ho rozdelíme na polovice, každú na fólii vyvaľkáme na plát hrubý cca 5 mm, natrieme plnkou, zavinieme. Obidve roládky zabalené vo fólii vložíme na polhodinku do mrazničky, budú sa nám lepšie krájať. Stuhnuté krájame na kolieska hrubé cca 6 – 7 mm, pečieme na plechu vyloženom pečiacim papierom do svetla. Po úplnom vychladnutí ich skladujeme v plechových dózach, vydržia kľudne aj mesiac – u nás však nie, vždy sa po nich len tak zapráši .

Plnka: 25 dkg masla, 20 dkg tvrdého syra ( ja dávam údený oštiepok ), 1KL mletej červenej papriky, 1KL soli. Zmäknuté maslo vymiešame so syrom, postrúhaným najemno, pridáme papriku a soľ, dobre vymiešame a natierame na vyvaľkané pláty.

Možno sa bude páčiť

Žiadne Komentáre

    Napíšte Komentár