Varenie

Vianočné pečenie I. …

Vianočné pečenie patrí k sviatkom tak, ako vianočný stromček a jeho zdobenie. Je to – dalo by sa povedať – akýsi rituál, ktorým sa celá tá vianočná atmosféra naštartuje. V našej domácnosti sú koláčiky, bez ktorých si sviatky nevieme predstaviť a pekávala ich ešte moja mamina každý rok. Ja som si väčšinu vianočných zvykov a tradícií priniesla z rodičovského domu a tiež aj väčšina receptov je od mojej mamky. A hoci už dávno nie je medzi nami, súrodenci a aj otec si radi pochutnajú na koláčikoch, ktoré im mamku pripomenú. Takže vám ponúkam moje overené recepty na vianočné pečivo. Vyskúšajte, verím, že si pochutnáte …

  1. Ananásové rezy so šľahačkou
  2. Gaštanové guľky s marcipánom
  3. Orechové srdiečka v bielej čokoláde
  4. Orechové košíčky s čokoládovokávovým krémom
  5. Nepečená kokosová roláda
  6. Medové rezy
  7. Slané slimáky

 

Ananásové rezy so šľahačkou

Cesto: Vyšľaháme sneh z 5 bielkov, zašľaháme 6 polievkových lyžíc cukru, 5 žĺtkov a 4 lyžice oleja. Do toho vareškou opatrne zamiešame 6 PL hladkej múky, 1 sáčok vanilkový puding a 1PDP. Cesto vylejeme na vymastený a vysypaný vyšší plech a upečieme. Necháme vychladnúť v plechu.

Plnka: Vymiešame 500g jemného tvarohu so 400g pochúťkovej smotany, 6 lyžicami práškového cukru a 2VC. Konzervu ananásovéko kompótu precedíme, ananás nakrájame na úplne drobné kúsky a zamiešame do plnky. Precedenú šťavu si dáme mierne zohriať – nie vrieť ! a rozpustíme v nej jeden sáčok želatíny. Vlejeme za stále miešania do plnky, poriadne premiešame a vylejeme na cesto v plechu. Dáme do chladničky aspoň na tri hodiny, aby nám plnka stuhla. Potom vyšľaháme šľahačku – 300ml mlieka, 2 šľahačky v prášku Dr. Oetker a 2 stužovače – navrstíme na plnku a posypeme čokoládovými hoblinkami.

 

Gaštanové guľky s marcipánom

Suroviny: 200 g marcipán ( ja som kúpila v Lidli), 750g  gaštanové pyré, 250g piškóty, 125g maslo, rum, čokoládová poleva.

Najprv si tabuľku marcipánu rozkrájame nožom na 40 kúskov ( toľko guliek nám z uvedeného množstva vznikne). Z každého si urobíme malú guličku a na tanieri dáme do mrazničky na chvíľu stuhnúť. Zatiaľ si rozmixujeme piškóty, zmiešame ich s gaštanovým pyré, so zmäknutým maslom a pridáme toľko rumu, aby nám vznikla tvárna homogénna hmota. Ja som cukor nepridávala, keďže gaštanové pyré už bolo sladené. Z hmoty si odoberáme kúsky na guľky, ja som si dávkovala odmerkou z kávy, aby boli všetky rovnaké. Do každej vtlačíme do stredu marcipánový kúsok z mrazničky, medzi dlaňami vytvarujeme guľku. Keď máme všetky hotové, znovu ich dáme na chvíľu do mrazničky, budú sa nám lepšie obaľovať v čokoláde. Vo vodnom kúpeli rozpustíme čokoládu s lyžicou Ivy alebo iného tuku a zachladnuté guľky v nej máčame. Po stuhnutí ozdobíme bielou čokoládou.

 

 

Možno sa bude páčiť

Žiadne Komentáre

    Napíšte Komentár