Varenie

Sladký veniec s vôňou škorice …

Príjemný sviatočný trojkráľový deň prajem. Dnes sa nám teda vianočné sviatky definitívne končia a hoci viem, že všetci máme sladkého už nad hlavu, ja som predsa len niečo trojkráľové upiekla. Niežeby sa mi chcelo, ale všetky koláčiky od silvestra sa pojedli a čo ak by prišla nejaká nečakaná návšteva? No a pretože som pod stromček dostala okrem iného aj novú pečku, snažím sa ju poriadne zabehnúť, takže dnes je to kysnuté cesto…

CESTO: 50 dkg hladkej múky, 3 dcl mlieka, 1dcl kefír, 3 polievkové lyžice kokosový olej, 1/2 kocky droždie, štipka soli, 2 kávové lyžičky cukor. Všetko dáme do pečky, zapneme program cesto a na hodinku a pol si nájdeme inú prácu. Po skončení programu si cesto z pečky vyklopíme na pracovnú dosku, rozdelíme na polovice. Jednu polovicu si rozvaľkáme na kruh, radielkom rozdelíme na 16 trojuholníkov. Na každý si na širšiu stranu položíme lyžičku makovej plnky a zavinieme od širšej strany až po špic. Takto urobíme všetkých šestnásť rožkov, poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie, necháme ešte dvadsať minút podkysnúť, potrieme rozšľahaným vajíčkom a upečieme do zlata.

Druhú polovicu cesta si vyvaľkáme na obdĺžmik asi 25 x 45 cm. Natrieme ho škoricovou plnkou, pevne zavinieme do rolády. Roládu po dĺžke prekrojíme na polovice ( jeden koniec celkom nedokrojíme ), spletieme do dlhého copu, obidva konce spojíme dokopy, čím nám vznikne veniec. Preložíme ho do okrúhlej formy, necháme 20 minút podkysnúť, potrieme vajíčkom a upečieme.

MAKOVÁ PLNKA: mak, mlieko, cukor a slivkový lekvár spolu uvaríme na kašu a necháme vychladnúť.

ŠKORICOVÁ PLNKA: kokosový olej, cukor, vanilkový cukor a škoricu spolu vymiešame.

Možno sa bude páčiť

Žiadne Komentáre

    Napíšte Komentár