Varenie

Obrátený jablkový koláč …

Nie nadarmo sa zvykne hovoriť “ ani z voza, ani na voz „. Presne takto to bolo so mnou dnes. Keďže ma včerajšie upratovanie v záhrade mierne zložilo na lopatky, už o ôsmej večer som bola v posteli. Ukazálo sa, že to nebol najlepší nápad, pretože ráno som už od štvrtej mátožila. Hodinku som sa ešte snažila zaspať, nakoniec som ale  usúdila, že bude rozumnejšie začať deň. A tak som o šiestej mala uvarené kuriatko na smotane a o  siedmej rozvoniaval v kuchyni taký rýchly jablkový koláč. Na vaľkanie cesta som bola v takú skorú rannú hodinu lenivá a tak som si vymyslela jednoduchšiu verziu, dalo by sa povedať – koláč pre rýchle gazdinky. Chuťove je výborný, prevoňaný škoricou a vanilkou a dochutený dobrým domácim marhuľovým lekvárom. K tomu pohár teplého mlieka s medom a máte desiatu alebo olovrant. Viem, nie je to práve najzdravšie jedenie, ale jeden krát si môžeme dopriať. Tak poďme na to:
Očistíme si 5 – 6 jabĺčok a pokrájame ich na mesiačiky. Formu – ja som použila okrúhlu s priemerom 32 cm – si vymažeme a vysypeme múkou. Jabĺčka si poukladáme na dno formy, posypeme dvomi lyžicami kryštálového cukru, škoricou a pridáme trochu vanilky. Pripravíme si cesto: v mise zmiešame 1 pohár múku polohrubú, 1/2 pohára práškový cukor, 1/4 pohára olej, 1/2 pohára mlieko, 1/2 pohára acidko, 1 vajce, štipka škorice, štipka soli, 1/2 PDP a trochu vanilky. Toto je cesto z polovičnej dávky, pretože som robila koláč len na nízku okrúhlu formu. Ak robíte na klasický obdĺžnikový veľký plech, treba cesto zdvojnásobiť. Cesto si vylejeme na pripravené jabĺčka a pečieme pri 180 °C asi 30 minút. Po upečení necháme chvíľku postáť na plechu, opatrne preklopíme na tácku a jabĺčka zvrchu potrieme horúcim marhuľovým lekvárom. Dobrú chuť …

Možno sa bude páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať
  Ľubica
  26. októbra 2017 o 18:02

  Šikovných šikovná. obdivujem tú Vašu energiu. Koláčik určite vyskúšam. Vyzerá veľmi lákavo a chutne. Prajem príjemný večer.

  • Odpovedať
   Jasmin
   27. októbra 2017 o 0:08

   Dobrý večer Ľubka, ďakujem. Oplatí sa ho vyskúšať, je veľmi jednoduchý na prípravu a chutný. Toho, kto má rád jabĺčka určite nesklame.

 • Odpovedať
  Alena
  26. októbra 2017 o 18:23

  Dobrý podvečer Jarka, koláčik vyzerá veľmi chutné, ale mňa zaujali tie podložky pod taniere sú veľmi pekné a praktické….to ste si vyrábala ? Pekný večer Alena

  • Odpovedať
   Jasmin
   27. októbra 2017 o 0:06

   Dobrý večer prajem Alenka, ďakujem. Ano, podložky som si vyrábala sama, chystám sa dať ich do ponuky na sashe v najbližších dňoch. Ak by ste mala záujem, môžete si objednať. Jarka.

Napíšte Komentár