Na voľný čas

Alhambra …

Návštevu tohto úžasného miesta som plánovala už dávno, no v Španielsku je tých krásnych miest toľko, že na Alhambru nám zatiaľ ani jeden rok neostal čas. Toto leto sa mi však môj sen konečne splnil. Trochu tomu pomohli aj okolnosti – Matej mal beh v Sierra Nevade a keďže my s Luckou sme išli s ním ako kontaktné osoby a tak trochu ho aj psychicky podporiť, naskytla sa nám príležitosť navštíviť Granadu a moju vysnívanú Alhambru.
Kto sa vyberiete do Granady a budete si chcieť prejsť a pozrieť celý komplex Alhambry, určite si na to rezervujte celý deň.  Vstupenky je lepšie si kúpiť vopred cez internet. Inak si budete musieť privstať a postaviť sa do radu na ne už pred ôsmou ráno a aj tak je otázne, či lístky vôbec kúpite. Všetko musíte mať zorganizované, pretože do najkrajšej časti, palácov dynastie Nasrovcov, sa vstupuje iba v presne určenom čase uvedenom na vstupenke. Ak to nestihnete, máte smolu.
Od návštevy Alhambry som teda očakávala veľa, avšak skutočnosť všetko predčila. Bol to ozajstný zážitok pre oko aj dušu.
Alhambra je stredoveký komplex palácov a pevností maurských panovníkov Granady, ktorý má svoju neopakovateľnú atmosféru.  Zaberá priestor kopcovitej terasy na juhovýchodnej hranici mesta Granada. Okolie Alhambry je rovnako pôsobivé ako samotný komplex. Impozantné pozadie vytvárajú vrcholy Sierry Nevady, ktoré sa týčia do výšky vyše 3400 metrov. Samotná Alhambra leží na rozľahlom zalesnenom kopci Sabika vo výške 150 metrov nad mestom. Za rozsiahlymi hradbami sa skrývajú záhrady, pavilóny, palácový komplex a pevnosť Alcazaba .
My sme si ako prvý pozreli komplex troch palácov dynastie Nasrovcov, ktorý nás očaril úžasnou maurskou architektúrou, citom pre detail a harmóniu prostredia. Do prvej časti, paláca Mexuar, sme vstúpili cez slnečné nádvorie plné cyprusových a pomarančových stromov. V najstaršej zachovanej časti, v sieni Mexuar, sa v čase vlády Jusufa I. a jeho syna Mohameda V. schádzal kráľovský súd. Súčasťou prvého paláca je aj oratórium alebo modlitebňa. Do ústrednej časti komplexu Nasrovcov, paláca Comares, sa plynule prechádza cez malé nádvorie a dvoje dverí vykladaných farebnou mozaikou. Tu sa nachádza Sála veľvyslancov a Nádvorie mýrt, ktoré boli reprezentatívnym miestom pre audiencie v čase najväčšieho rozkvetu maurskej nadvlády v Granade.
Posledná a najznámejšia časť rezidencie Nasrovcov, Nádvorie a Palác levov nás úplne ohúrili. Nádvorie levov nesie meno po fontáne, ktorú na svojich chrbtoch nesie dvanásť mramorových sôch levov a musím povedať, že bolo ozaj impozantné.
Za Palácom levov nasledujú arabské kúpele, rozsiahle záhrady a palác Generalife. Alhambra má nádherné záhrady, fontány a vodné nádrže. Voda príjemne schladzuje horúci vzduch a teší naše ucho ukľudňujúcim žblnkotom. Obdivujeme cudzokrajné rastliny a živé ploty, strihané do prísnych tvarov a naša sprievodkyňa nás len tak mimochodom šokuje informáciou, že v komplexe na udržiavanie týchto nádherných záhrad zamestnávajú 600 záhradníkov !  To už je čo povedať…
Po malej prestávke si ešte pozrieme pevnosť Alcazaba a vraciame sa nazad do záhrad. Naša milá a veľmi výrečná sprievodkyňa sa s nami rozlúči, špeciálne so mnou zo Slovenska, hoci očividne ani netuší, kde Slovensko vlastne je. Keďže naše nohy sú po takom dlhom chodení úplne K.O., sadli sme si na krátky oddych na lavičku so zámerom ešte raz si pozrieť záhrady. To nám už ale telefonuje Matej, že práve skončil pretek. Takže kúpime pre blízkych nejaké suveníry a ideme pohľadať auto na parkovisko, ktoré sa od rána poriadne zaplnilo a ideme si vyzdvihnúť nášho ultra bežca.
Z Alhambry však odchádzam s úžasnými pocitmi, nasiaknutá neopakovateľnou atmosférou tohto magického miesta a s predsavzatím, že budúci rok sa tam určite znovu vrátim. A Vám ponúkam aspoň nahliadnutie cez fotografie do tejto  krásy, hoci viem, že úžasná atmosféra tohto miesta sa cez obrázky precítiť nedá…

Možno sa bude páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať
  Anonym
  14. októbra 2014 o 11:03

  Jarka ďakujeme za exkurziu z krásneho miesta, ktoré si nauštívila so svojou dcérou, ináč ta podoba, ako vajce vajcu. Ďakujeme.

  • Odpovedať
   Jasmin
   14. októbra 2014 o 11:13

   Marti, bol to ozaj zážitok. Na nete som si Alhambru pozerala snáď už tisíckrát, ale vidieť to v reále, to je ozaj úžasné. Celý ten komplex dýcha takou zvláštnou atmosférou a človek len v nemom úžase obdivuje, čo vedeli ľudské ruky vytvoriť. Skláňam sa a verím, že sa tam o rok znovu vrátim…

Napíšte Komentár