Záhrada

Pomaličky, potichúčky …

… som sa prepracovala až ku závislosti na hortenziách. Všetko to začalo celkom nevinne dvomi hortenziami macrophyla, ktoré som pred nejakým časom zasadila do záhonov. Keďže však moja záhrada je z väčšej časti celý deň trápená slnkom, nedarilo sa im ktovieako. Dokúpila som si len štyri „anabelky“, osadila nimi jediný polotienistý kút v záhrade a zmierila som sa s tým, že moja záhrada proste nie je pre hortenzie to pravé orechové. Ale len do času, keď som našla na nete článok o hortenziách „paniculata“, ktoré pre svoj dobrý rast a bohaté kvitnutie priam vyžadujú slnečné polohy. A to bol začiatok hortenziového šialenstva v mojej záhrade. Minulý týždeň som ich len tak pre zaujímavosť zrátala a zistila som, že ich mám v celej záhrade zasadených tridsať. No a aby toho nebolo málo, dnes boli v ponuke hortenzie v Lidli a to som si nemohla nechať ujsť. Hneď ráno som naklusala a odchádzala som bohatšia o osem kúskov. Večer som už všetky posadila – bohužiaľ nejaké menej zaujímavé rastlinky museli zo záhonov von, aby im uvolnili miesto, ale ja sa už teraz teším na budúci rok, keď sa rozrastú a krásne zakvitnú. Takže moja zbierka momentálne stojí na čísle tridsaťosem. Uvidíme, či bude konečné, ale ako sa poznám, zrejme nie …

Možno sa bude páčiť

8 komentárov

 • Odpovedať
  Katka
  15. júla 2016 o 7:30

  Nádhera, Vaša záhradka je proste niečo úžasné!
  Aj tu vidieť Vašu krásnu a precíznu prácu.
  Prajem veľa krásnych a pohodových dní vo Vašej očarujúcej záhradke 🙂
  Užite si krásne leto 🙂

  • Odpovedať
   Jasmin
   15. júla 2016 o 8:47

   Ďakujem Katka. Záhrada bola moje hobby, pokiaľ som nezačala šiť bábiky. Aj teraz samozrejme je, len čas už musím deliť medzi záhradu a šitie, takže nie vždy je všetko v takom stave, akoby som si ja predstavovala. Ale snažím sa ju udržať. Hlavne teraz v lete je to zložité, tieto horúčavy dávajú všetkému zabrať a tak každé ráno vstávam o šiestej a do ôsmej len polievam záhony, črepníky, strihám suché odkvitnuté kvety. Potom cez deň šijem v príjemnom chládku mojej dielničky a večer znovu trochu do záhrady. Niekomu sa to zdá ako číre bláznovstvo večne sa hrabať v záhrade, ale mne tie bezúdržbové záhrady len s ihličnanmi nič nehovoria. Ja potrebujem okolo seba veľa veľa kvetov a som ochotná tomu aj niečo obetovať. Je to môj relax :). Ešte raz vďaka a aj Vám krásne pohodové leto.

 • Odpovedať
  Anka
  15. júla 2016 o 11:35

  Stále dúfam, že sa hortenzie naučím pestovať, lebo kvety priam milujem. Kupujem im zeminu aj hnojivo na hortenzie, kvetináče prekladám, aby nemali priame slnko, ale pritom dostatok svetla a nič. Teraz sa objavili tri slabé púčiky….iba na jednej a na dvoch ďalších nič. Som z toho zúfalá, ale nevzdávam to!

  • Odpovedať
   Jasmin
   15. júla 2016 o 12:13

   Anka, z mojej skúsenosti hortenzie vždy lepšie prosperujú vo voľnej pôde než v črepníkoch, ale aj ja mám zopár v črepoch na terasách. Dávam hnojivo klasické, nekupujem špeciálne na hortenzie. Zatiaľ sa im darí, uvidíme do budúcna. Ja mám skôr problém so slnkom, takmer na celú záhradu aj predzáhradku celý deň pečie slnko. Ale našťastie paniculatám to nevadí, len potrebujú poriadnu závlahu. Skúste ich zasadiť do voľnej pôdy niekde do tieňa, možno sa im bude dariť lepšie. Držím palce, nech prosperujú. Jarka.

 • Odpovedať
  Andrea
  9. marca 2017 o 22:40

  Jasminka mas ich nadherne, mam tiez ten problem, ze mam zahradu na juznu stranu a nemam dost tienistych miest..prosim Ta Annabelka znesie viac slnka ako macrophylly? dakujem Ti, Andrea

  • Odpovedať
   Jasmin
   10. marca 2017 o 8:31

   Ahoj Andrejka, bohužiaľ aj anabelky majú radšej tieň ako slnko. Mala som zopár anabeliek na slniečku a musela som ich presadiť, pretože im v lete vždy zhoreli listy a celá rastlina neprospievala dobre. Teraz pestujem macrophyly a anabely iba v tieni a na slniečku mám paniculaty. Tie znesú aj plné slnko, samozrejme za dostatočného polievania, ale je ich množstvo druhov a aj na slnku sú nádherné.

   • Odpovedať
    Andrea
    10. marca 2017 o 10:18

    Dakujem Ti moc Jasminka za odpoved. nech mas krasnu jar a nech sa Ti dari.

    • Odpovedať
     Jasmin
     10. marca 2017 o 10:29

     Ďakujem, aj tebe.

Napíšte Komentár