Jasmin Art


Sviatok práce – 1. máj …
1 mája 2013 o 23:10

Hoci dnes veľakrát počúvame, že 1. máj bol kedysi sviatkom nanúteným a umelým, ja si rada spomínam na časy, keď som ako dieťa skoro ráno vstávala, pretože som sa nevedela dočkať sprievodu, do ktorého som išla spolu s mojím otcom … Pamätám si na párky s horčicou na papierovej tácke, na limonádu v plastovom sáčku so slamkou, na kolotoče na námestí a balóny, ktoré mi otec kupoval. Možno pre dospelých mal tento sviatok iný podtón, ale ja ako dieťa som si ho užívala a nasávala som tú atmosféru trmy – vrmy, ktorá bola pre mňa – dieťa z dediny niečím zvláštnym a výnimočným …

 

Dnes sme si spolu s manželom na tieto detské časy trochu zaspomínali a oslávili sme 1. máj – ako ináč  než prácou. Ja som dosadila  v záhrade ešte nejaké kríčky tavoľníka Goldflame vzadu pri plote, tiež zopár trvaliek a niečo do črepníkov, priviazala som k oporám plamienky, ktoré sa v posledných dňoch rozbehli ako divé. Dokončila som tretiu zo štvorice anjelok pre Katku a  poobede som ešte upravila skalkový záhon, z ktorého som povyberala veľmi prerastené trvalky.

A podvečer sme si s manželom urobili takú malú grilovačku vo dvojici – prvú v tomto roku…

Komentáre ( 14 )

14 odpovedí na “Sviatok práce – 1. máj …”

 1. Marta píše:

  Jarka, maš veeeľmi krásnu záhradu a je pekne, že si sviatok práce – 1 máj – oslavila prácou v záhrade.

 2. Bea píše:

  Jarka, máte to nádherné…na fotkách je to ako v rozprávke a verím tomu, že v skutočnosti je to ešte čarovnejšie. Na fotke nad komentármi je v tom hlinenom črepníku Jasmín? Ja už dlhšiu dobu po ňom túžim, ale zatiaľ som nemala na neho v obchodoch nemala šťastie 🙂 Prajem krásnu slnečnú nedeľu.

  • Jasmin píše:

   Beatka ďakujem, vítam Vás u mňa. Ano, v tom hlinenom črepe je jazmín, ja som ich kupovala asi pred dvomi mesiacmi u nás v záhradkárstve, ale mala som ich dnuka, kým bolo chladno, len teraz som ich vyložila vonku. Vždy cez leto ich dávam na terasu, narastú obrovské, potom na jeseň mierne ostrihám a na zimu ich dávam dnu. Jazmíny pestujem už veľa rokov, tiež ich mám veľmi rada, hlavne tú ich omamnú vôňu – ale teraz sa mi prvý krát stalo, že mi neprežili zimu, asi bola veľmi dlhá, tesne pred jarou uschli, preto som kupovala nové.
   Dnes som pozerala letáky z Lidlu a práve tento týždeň vo štvrtok budú mať v ponuke aj obyčajný jazmín, aj stefanotis – madagaskarský jazmín.Ten vonia ešte krajšie, ale je veľmi chúlostivý na pestovanie. Neviem, kde bývate, ale ak máte poblíž Lidl, tak vo štvrtok určite jazmín budete mať 🙂 .

 3. Bea píše:

  Ďakujem za dobré rady.. do Lidl manžela vo štvrtok určite pošlem. A keď sú v lete vonku, aké miesto im vyhovuje najviac? Polotieň, či kľudne aj priame slnko? Ja som ho ešte nikdy nemala…len jedna pani susedka má vysoký strom Jasmin a keď ten zakvitne…vonia celá ulica. Ja taký strom nemám veľmi kam vysadiť, preto by ma potešil aspoň taký črepníkový. Určite ma každá rada od Vás poteší a keď ho vo štvrtok už budem mať, budem šťastná 🙂

  • Jasmin píše:

   Beatka, ja ich mám na terase, doobedu sú tam v tieni, poobede od tej druhej do večera majú slnko. Majú radšej slniečko, vtedy lepšie kvitnú. Vlani som mala jeden aj na terase, ktorá je takmer celý deň zatienená, rástol pekne, ale mal menej kvetov.

 4. Bea píše:

  Jarka, tak už ho mám…úplnou náhodou som ho objavila u nás v kvetinárstve. Kúpila som ten stefanotis, nádherne vonia a krásne kvitne. Ja mám terasu cez deň slnečnú a neskôr poobede je tam už tieň. Uvidím, ktoré miesto bude pre neho najvýhodnejšie, budem ho sledovať. A ako často ho treba hnojiť? Používate nejaké špeciálne, alebo je dobré aj také bežné?
  Črepník v ktorom som ho kúpila je dosť maličký, tak ho chcem presadiť…dúfam, že mu tým neublížim 🙁
  Teším sa z neho a verím, že on mi to bude opätovať a krásne kvitnúť.
  🙂

 5. Pavla píše:

  Dobrý den,
  jen mi to nedá nenapsat, máate NADHERNOU zahradu!!! Je to vážně sen a jste i moc milá, v komentářích radíte, povzbuzujete – takových lidí kdyby bylo víc, to by se žilo :-))). Už dlouho k vám nakukuju (spíš tedy na MMB) ale dnes jsem objevila blog a už ho mám záložkách :-)).
  Krásné dny, jdu to tady „u vás“ ještě prohlídnout a jinak samozřejmě zítra do Lidlu pro Jasmín :-)))).
  Moc zdraví
  Pavla

  • Jasmin píše:

   Pavlínka, ďakujem Vám a samozrejme budem rada, keď na môj blog občas nakuknete a snáď aj nájdete nejakú inšpiráciu. Záhradka a šitie – to sú moje dva koníčky, ten druhý tak trochu aj živobytie, ale obom sa venujem rada. Mám rada záhradu skoro ráno, keď je všetko svieže, kvapky rosy a štebotanie vtáčikov, preto neľutujem ani tú prácu, ktorú si zahradka vyžaduje. Kvety to človeku všetko vynahradia.
   Prajem Vám krásny deň a veľa vône z jazmínu 🙂 :). Jarka.

 6. Jana píše:

  Nádherná zahrada!Opravdu radost se podívat 😀

 7. Mirka píše:

  Milá Jarko,jste úžasně šikovná,sleduju Váš blog i příspěvky na mmb a zahradu máte nádhernou!Já jsem taky teď dávala nějaké fotky zahrady na mmb ,tak vím kolik je s tím práce,ale když nás to baví ,tak je to radost!A panenky ty až berou dech!Vůbec nechápu ,jak to tak nádherně ušijete!!!Přeji hodně sluníčka a spoustu nápadů!!!!Určitě zas příjdu na návštěvu!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 Všetky práva vyhradené, rozširovanie súčastí tohoto webu len so súhlasom autora.
jasminart.eu © 2017