Jasmin Art


Španielsko – malé radosti …
21 októbra 2014 o 23:33

Naše dni mnohokrát ubiehajú jeden za druhým v rovnakom tempe a ničím sa od seba nelíšia. Každý deň tie isté činnosti, tí istí ľudia a všetko pomaly smeruje k rutine a stereotypu. A potom zrazu objavíme niečo, čo nám aj z toho najobyčajnejšieho dňa urobí deň úžasný a výnimočný. A teraz nemám na mysli žiadne hmotné statky, ani veci, ktoré sa dajú kúpiť za peniaze. Mám na mysli zážitky a drobné radosti, ktoré nás stretávajú denne, ale my ich v tom zhone nevnímame a nevieme oceniť ich hodnotu.

Počas môjho pobytu u detí sa pre mňa takouto radosťou stali naše raňajšie prechádzky. Doma na ne nemám čas a ani spoločníka, preto som si ich o to viacej užívala tu v Španielsku spolu s mojimi deťmi a ich štvornohými dievčatami. Či už to boli prechádzky tu v Benahavise, pri jazere, v horách nad Benahavisom, na plážach a promenádach – všetky ma vždy napĺňali pokojom a pozitívnou energiou.

Niekedy sme sa vybrali na promenádu už pred siedmou, aby sme stihli východ slnka na pláži. A vždy to stálo za to. Veľká oranžová guľa sa pomaly vynárala akoby z mora, až sa nakoniec vyhupla na oblohu v celej svojej kráse. Ráno nebola promenáda nikdy preplnená, pár ranostajov si dávalo svoj skorý beh, alebo prechádzku so psíkmi, väčšina španielov však má o siedmej ráno ešte hlbokú noc. Ani sa im vlastne nedivím – deň pre nich končí až po polnoci, takže je logické, že si chcú ráno pospať. A východ slnka na pláži pre nich očividne nie je až takým ťahačom ako pre nás.

My sme si prešli celú promenádu od San Pedra až po Puerto Banús a naspäť, čo bolo asi takých 11 kilometrov. Nikde sme sa neponáhľali, len sme vychutnávali slniečko, ktoré ešte nepieklo tak neznesiteľne, ako počas dňa. Od mora povieval slabý vetrík a prinášal nám jeho slanú chuť. Pomaly sa k životu preberali aj reštaurácie na pláži, čašníci pripravovali stoly, štrngali príbory. Rybár na pláži nahodil udice a ani si nevšimol, že jeho pes sa pridal k našej svorke.

Úžasná ranná atmosféra. Deň má hneď krajšiu farbu, život sa zdá človeku nádherný. A pritom stačí tak málo. Všímať si všetky krásy, ktoré nám svet okolo ponúka a byť za ne vďačný …

Po návrate domov sme si dali raňajky na terase a kuli plány na zvyšok dňa, ktorý sa začal tak nádherne …

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 Všetky práva vyhradené, rozširovanie súčastí tohoto webu len so súhlasom autora.
jasminart.eu © 2017