Jasmin Art


Moje obľúbené jazmíny …
19 februára 2013 o 11:37

     Milujem jazmíny. Pripomínajú mi dovolenky u dcéry v Španielsku, keď si na terase vychutnávame kávičku a spoločnosť nám robí nádherná vôňa jazmínov a dámy noci – cestrum. Aj preto ich mám v lete na mojich terasách vždy niekoľko a keď zavriem oči, cítim sa ako u Lucky.

Bohužiaľ, naše podnebie nedovoľuje nechávať ich vonku aj v zime a tak ich na pár mesiacov sťahujem dnu, čo im nie je veľmi na osoh. Aj túto zimu mi tri bohužiaľ neprežili a tak som sa potešila, keď som dnes ráno pri nákupe v Lidli objavila krásne jazmíny za super cenu.  Dva teda skončili v mojom košíku. Kým príde jar a dostanú svoje miesto na terase, budú krášliť obyvačku a jedáleň…

Komentáre ( 20 )

20 odpovedí na “Moje obľúbené jazmíny …”

 1. Máša píše:

  Dobrý den Jaruško, jestli si na mě vzpomínáte, jsem Vaše velká obdivovatelka a psala jsem Vám o mé cestě do Andalusie. Měla bych naVás velkou prosbu. Až budete mluvit se svými dětmi, prosím, zeptejte se jich jaké se tam nosí teď oblečení. My přiletíme do Madridu 3.3. a budeme bydlet týden v Gordobě a pak týden v Granadě. Musím si vzít všechno oblečení na 14 dní, přeprat to někde bude asi problém. Budeme cestovat po farmách, penzionech, výrobnách. A taky samozřejmě příroda a památky. Předpověď počasí je ale hodně deštivá, tedy ten první týden. Tak nevím, jestlii se obléci na zimu nebo na teplejší počasí. Moc děkuji za nějaké zprávičky. A taky jsem podle Vás upekla ten slaný česnekový závin a všem to strašně moc chutnalo a bylo to do půl hodiny snědené. No nás je doma 5-6 dospělých a jedno roční mimi. Mějte se krásně

  • Jasmin píše:

   Dobrý deň prajem, Máška. Tú cestu do Andalúzie Vám v dobrom závidím, určite sa Vám bude páčiť a prinesiete si domov plno krásnych zážitkov. Deti hovoria, že počasie je momentálne také, ako u nás na jeseň a aj dosť prší. Takže nejaká tenká jesenná vetrovka určite príde vhod. Cez deň majú okolo 20 st., ale rána a večery sú chladné. A moje deti žijú v Benahavise, to je neďaleko Malagy, úplne na juhu, takže v Madride bude určite oveľa chladnejšie. Tak si tú dovolenku užite a po návrate mi napíšte, ako Vám dovolenka vyšla. Jarka.

 2. Máša píše:

  Dobrý večer Jaruško, děkuji Vám za rychlou odpověď. Podle toho se tedy raději obleču tepleji, jelikož jsem hodně zimomřivá. Tohle zimní období opravdu není pro mě, já jsem červencové dítě. U nás to teď je pravá zima, neustále popadává sníh, silnice kluzké a mrazíky skoro i přes den, tak moc ven nechodíme, na chvilku jenom s kočárkem, než malá usne a šup s ní na zahradu a my domů do teploučka. Snad se tam trochu ohřeju A doma se hřeju i pohledem na vaše nádherné panenky a na vše ve vašem domě a na zahradě. Máte nejhezčí panenky a nejprecizněji udělané ze všech, co je tady ukazují. Zdravím a přeju i nadále tolik energie.

  • Jasmin píše:

   Máška, ďakujem, aj u nás dnes celý deň padal sneh, už by ho veru bolo aj dosť, ja už čakám na jar, aby som sa mohla trošku venovať aj záhradke. Kým nám ale príde, tak sa idem aspoň prehrabať v mojom archíve a dám na blog niekoľko foto z minulého roka, aby som sa potešila zeleňou :).

 3. Máša píše:

  Dobrý večer Jaruško, už jsem se vrátila z pohádkové Andalusie. Počasí bylo opravdu podle předpovědi a tak mi celých 12 dní ze 14 propršelo. Byla taky docela zima i foukal vítr, když se poslední dva dny vyjasnílo, byl silný a mrazivý, předpověď byla dokonce -3. Byla jsem týden v Cordobě, která je pro mě tedy absolutně jednička. Miluju mozaiku, oblázkové cestičky, patia, stromy plné mandarinek. Úzké cestičky mezi krásnými domy, všechno pro mě nové a krásné. Další týden jsme přejeli do Granady. To už je velké město, ale Alhambra, židovská část, cikánská oblast, chodili jsme s deštníkama a celý promáčený a vůbec nám to nevadilo. Nachodili jsme mnoho km a najezdili stovky . Sjezdili jsme celou oblast Cordoby i Granady, navštívili krásnou Rondu, městečka v Sieře Nevadě i pobřeží nad Malagou. Nafotila jsem přes tisíc fotek,, pořád dokola se mi to zdálo krásné. Všude bylo hodně vody, řeky se rozlévaly a dělaly se jezera i tam,, kde by normálně bylo sucho. Olivy stály potopené ve vodě. A stejně to všude začínalo kvést, žlutá hořčice či co to je jim kvete v okapech, na střeše, příkopech podél silnic. Silnice tam mají opravdu pěkné. A taky je tam hodně psů, když jsem je viděla, samotné nebo s páníčky, tak jsem myslela na Vaše děti, jestli to nejsou oni. Bylo to krásné a poučné, spát jsem chodili dlouho a brzo vstávali, takže se doma nemůžu z toho probrat a pořád bych spala. Byla jsem s mladými lidmi a ti mě pořádně prohnali. Prý je tam 30% nezaměstnanost, žije se tam asi hůře, ale domy jsou tam všechny krásné a v Granadě je velmi rušno, ale je prý tam 70 000 studentů, což jsem poznala, když do ranních hodin doslova hulákali na ulici. Taky Vám musím říci, že jsem na oslavu mých kluků Pepíků pekla podle Vás svieženky a slané sýrové pečivo a mělo to moc velký úspěch, když se ptají, odkud to mám, říkám že až ze Slovenska. Tak jsem Vám toho nakecala, ale vím, že je to pro Vás blízké místo a já jsem se zase zasnila. Mějte se krásně a až budete zase mít energii na rozdávání, tak mi ji kousek pošlete.

  • Jasmin píše:

   Dobrý večer Máška, viem si predstaviť, aké pocity teraz prežívate – ja ich prežívam vždy, keď sa vrátime od dcéry z dovolenky. Vždy sa chcem vrátiť nazad a nejakých pár dní sa neviem doma dostať do koľají, stále snívam iba o Španielsku. Je to nádherná krajina, nielen príroda, ale aj mestá a dediny, všetko pekne upravené a čisté, pamätihodnosti. V Ronde sme boli dvakrát a stále je tam čo obdivovať. Nevedeli sme si zvyknúť akurát na to ich neskoré spanie, o polnoci ešte v bazénoch šantili deti, rodičia sedeli na terasách. O polnoci sme išli z reštaurácie z večere a na uliciach sa prechádzalo plno ľudí, ako u nás v nedeľu poobede :). Sedeli v kaviarničkách otvorených do ulice, veselo debatovali – to všetko sa mi úžasne páčilo, tá ich srdečná atmosféra, uvolnenosť… Ano, nezamestnanosť majú asi najväčšiu v EÚ, ale záleží na tom,v ktorej oblasti žijú. Okolie Malagy je dosť turisticky vychytené, takže nejaké pracovné príležitosti tam sú. Moje deti aj zať majú to šťastie, že majú prácu, takže si život v tak krásnej krajine užívajú. Aj my sa ku nim chystáme s manželom niekedy koncom augusta alebo začiatkom septembra, keď už nebude tak horúco, musím sa v najbližšom čase už poobzerať po vhodných letenkách. Dcéra je tam už desiaty rok, ale syn odišiel iba vlani v lete, ešte sme u neho neboli, aj dom sme videli len z fotiek, keď si všetko upravoval a sťahoval sa, tak sa už teším, chvíľu budeme u dcéry a chvíľu u syna – budeme si môcť vybrať 🙂 :), bývajú len pár domov od seba. Len škoda, že dovolenka vždy tak rýchlo ubehne… Ak budete mať čas a chuť, poteším sa aj nejakým fotkám, ktoré ste nafotila, ak by ste mi poslala, rada si pripomeniem moje milované Španielsko..
   Tak Vám prajem, nech Vám ešte dlho dlho trvajú krásne a príjemné pocity a spomienky z krásnej dovolenky…

 4. Máša píše:

  Pozdní dobrý večer přeju. Vím, že už dost lidí má tuto dobu zasloužený odpočinek, ale já se po dnešním hektickém dni plném vaření a návštěv šla pokochat zase na váš blog. Měli jsme dnes u nás pouť, je to takový starý zvyk pozvat blízkou rodinu, jíst, pít a povídat. A napéci hodně koláčů, které nesmí chybět. A zase jsem udělala podle vás ty sýrové buchtičky, jen jsem je trochu zmenšila,doplnila šunkou a všem opět moc chutnaly. A já jim vždy říkám, že to mám od jedné známé paní ze Slovenska. Už jsem si vás klidně přidala mezi známé. Jak jsem vám slíbila ty fotky ze Španělska, tak bych moc ráda, ale nevím jak, musela bych mít vaši e-mailovou adresu. Jsou pro mě krásné, i když skoro na každé prší. Myšlenkama se tam stále vracím. A budu na vás vzpomínat, až tam pojedete zase vy. Zatím vás moc zdravím a obdivuju vše, co děláte. Tak už jdu taky spát.

  • Jasmin píše:

   Dobré ráno Máška, tieto hostiny si pamätám ešte z môjho detstva, u nás sa to volalo „búčov“, zišla sa celá rodina, ráno sme išli do kostola a potom sa hodovalo, do dediny vždy prišli kolotoče, na ktoré sme sa my deti najviac tešili. Dnes už sa od tejto tradície nejak upúšťa, čo ma niekedy aj mrzí.
   Na Vaše fotky sa budem tešiť samozrejme, môžete mi ich poslať sem: imlingovci@hotmail.com
   My sa chystáme do SP k dcére a synovi niekedy v septembri, keď už nebude tak veľmi horúco a more bude akurát na kúpanie. Jeden rok sme boli začiatkom augusta a to bolo utrpenie – pre nás neznesiteľná horúčava, takže radšej v septembri. Už sa tešíííím…
   Prajem Vám krásny týždeň plný slniečka, Jarka.

 5. Máša píše:

  Dobrý den, Jaruško, chtěla jsem se zeptat, jestli jste dostala ode mě 4 e-maily. Vím, že fotky nebyly nic moc, ale jestli k vám vůbec dorazily? Jinak přeju krásný sluníčkový den a hlavně dobrou náladu a hodně energie.

  • Jasmin píše:

   Dobrý Máška, ano, Vaše maily mi prišli a fotky sú nádherné, tie miesta som navštívila, tak mi ich znovu na chvíľu pripomenuli. Ja som Vám odpovedala vtedy mailom a tiež som Vám posielala nejaké fotky z našich dovoleniek u detí v Esp, dúfam, že Vám to prišlo, alebo nie?

 6. Máša píše:

  Dobrý večer, Váš mail mi vůbec nepřišel, znovu jsem se dívala i do spamu, zda-li tam nepadl, ale nikde nic. Mohu Vás poprosit o zaslání fotek znovu ? Moc ráda je prohlížím. Děkuju a přeju dobrou noc.

 7. Máša píše:

  Dobrý den Jaruško, vůbec mi nic nepřišlo, nechápu to, dívám se i do spamu a nic, ještě Vám napíšu znovu moji adresu, je mi to líto. Moje adresa –
  zizalovamarie@seznam.cz. Že by vadilo, že jste ze zahraničí? Musíte se zeptat Vašeho šikovného syna. Jinak mám v kuchyni na okně jasmín a pokaždé mi Vás připomene. Krásný zbytek dne, my dnes topíme v krbových kamnech, venku je zima a prší.

  • Jasmin píše:

   Dobrý deň Máška, včera som posielala ten nešťastný mail už po tretí krát, ale zasa ho nepustilo. Opýtam sa syna, čo s tým a pošlem vám ho znovu … Pekný víkend prajem, Jarka.
   PS: u nás je tiež počasie také všelijaké, len leto to veľmi nepripomína. Ale keď prší, aspoň mám čas na šitie 🙂

 8. Máša píše:

  Dobrý večer, zdravím z deštivého a studeného Česka, ale pohled na vaše nové tvořeníčko mě zase krásně zahřál. Dnes jsem hodně vařila a pekla, moje rodina si oblíbila Estonský kringel. Je to jednoduché a levné, připomíná to trdelník, co se u nás prodává při různých akcích. Ale je za chvilku snědený, práce není vůbec vidět. Taky jsem chvíli sekala trávu, která roste jako o závod a i když máme doma farmu, tak dost plochy je jen na okrasu a musí se udržovat nakrátko. Ale myslím, že Vaše zahrady jsou mnohem větší a náročnější na údržbu. A také neskutečně krásné. A ty netřesky taky miluju a chci s nimi něco dělat a už mám inspsiraci. Moc díky. Pohodový večer přeju. A snad bude syn vědět, jak na ten mail vyzrát!

  • Jasmin píše:

   No u nás je to s počasím to isté Máška, prší a je teda riadne chladno, leto to zatiaľ veru nepripomína a ani nejaké veľké zlepšenie nám na budúci týždeň meteorológovia nesľubujú. Zostáva nám len dúfať, že sa slniečko čoskoro umúdri a leto nám konečne príde. Daždivé počasie má však pre mňa aj takú malú výhodu, musím sedieť v mojej dielni a šiť :). Keď je pekné slnečné počasie, ťahá ma to vždy do zahrady a potom nestíham so šitím 🙂
   Píšete, že máte farmu, tak to máte určite práce nad hlavu, ja mám len obyčajnú záhradu a práce je v nej vždy dosť. Moje deti snívajú o takom bývaní, teraz majú domy obidvaja v radovej zástavbe, takže záhradky nič moc, ale snívajú o tom, že si raz budú pestovať sami zeleninu a ovocie . Sú totiž vegáni a všetko si objednávajú bio od miestneho pestovateľa. Ja tiež doma už veľa zeleniny nepestujem, zeleninovú záhradu som totiž stále zmenšovala a rozširovala okrasnú, až mi napokon ostalo zo zeleninovej miesto len na zopár paradajok, uhoriek, nejaká tá tekvica, ktorú máme veľmi radi ako prívarok, takže na zimu dosť veľa odkladám do mrazničky. Tento rok som skúsila do veľkého črepu zelenú čínsku fazuľku s meter dlhými strukmi – uvidím, čo z toho bude.
   A tiež máme takú menšiu ZOO – síce nie našu – za domom máme veľkú lúku a potok, suseda tam púšťa svoje ovečky, kačky a dva krásne koníky, ktoré vždy obdivujem. A detičky, ktoré k nám prídu na návštevu sa vytešujú z koníkov tiež.
   Tak prajem krásny víkend – hoci zrejme upršaný, užite si ho aj s rodinkou. Jarka.

 9. Martina píše:

  Dobrý deň, Jasmin.. Som Vašou obdivovateľkou už dlho, aj sme si už pár krát písali… Mám na vás prosbu, ak by som mohla…
  Tiež som milovník Jazmínov, akurát sa im u mňa akosi nedarí. Keď vidím tie Vaše, aké sú krásne, vravím si, že určite viete, čo a ako okolo nich treba. Tento rok som dostala nádherný Jazmín a nechcem oňho prísť. Viete mi len tak v skratke poradiť? Všetky stránky píšu len o vonkajších druhoch, vysadených do zeme. Tento je črepníkový a mám ho teraz na otvorenej terase. Predavačka poradila, že hneď presadiť, hoci bol samý puk a dať ho von. No teraz niektoré puky zhnedli a nové nevidím. Nechcem oň prísť, milujem ich vôňu a nevtieravú nádheru…
  Prosím o radu a vopred ďakujem veľmi pekne.

  • Jasmin píše:

   Dobrý deň Martinka, no s tými jazmínmi je to niekedy ťažké. V našom podnebí sa bohužiaľ nedajú pestovať vysadené vo voľnej pôde aj v zime vonku, pretože by zmrzli. Ale nie je pre ne vhodné ani celoročné pestovanie v byte – aspoň mne sa neosvedčilo. Ja ich hneď na jar vykladám na terasu a mám ich vonku na slniečku celé leto, až kým nehrozia mrazy. Potom ich odkladám na zimu do chladnej garáže, kde majú dostatok svetla, ale veľmi sa tam neprekuruje. Z minulých rokov mám skúsenosť, že neobľubujú na prezimovanie veľmi vysoké teploty. Väčšinou cez zimu nepekne obschnú a ostanú mi iba drevnaté stonky, ale na jar po zostrihaní vždy pekne vyženú nové výhonky. Potrebujú veľa vody, hlavne keď sú vonku umiestnené na slnečnom mieste. Ja ich presádzam stále na jar, to presádzanie v štádiu pukov asi nebolo nejšťastnejšie, možno zhodia nasadené puky, ale to nevadí, treba pohnojiť a on určite zakvitne.

 10. Martina píše:

  Ďakujem veľmi pekne za radu. Tak ja to s ním teda skúsim. Zdá sa mi tiež, že naša veterná terasa mu tiež nerobí dobre, aspoň v tomto ročnom období tu dosť fúka, takže ho dám von, ale len na schody do závetria. Dnes som ho dala dnu, lebo, vietor mu očividne ubližoval. A idem ho hneď aj pohnojiť.
  Pekný deň vám prajem…

  • Jasmin píše:

   Martinka, ja mám jazmíny od jari do jesene vonku stále, sú na kraji terasy, tak trochu pod strechou. Niekedy sa stane, že mi v zime neprečkajú, keď sú dlho vnútri. Ale chvalabohu sa dajú aj u nás bežne kúpiť a nie sú drahé, tak keď uhynú, kúpim nové. Ale jazmíny musia byť stále 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 Všetky práva vyhradené, rozširovanie súčastí tohoto webu len so súhlasom autora.
jasminart.eu © 2017