Jasmin Art


Jeseň prichádza …
15 septembra 2015 o 10:42

Pomaly a potichúčky, ale zakráda sa. Hoci slniečko cez deň vzduch prehreje na teploty takmer až letné, rána a večery sú už poriadne chladné. Občasný dážď doprial prírode a záhradám aspoň trochu pookriatia po letných úpekoch a záhradkári sa tešia na zber úrody, pretože práve v tomto čase vrcholí ich celoročné úsilie. A hoci niektoré letničky už ukončili svoju púť a záhrada nie je taká pestrá, ako v čase ich kvitnutia , predsa má svoje čaro. Trvalky kvitnúce na jeseň a okrasné trávy len teraz ukazujú svoju najkrajšiu tvár.

Aj dni sa nám začínajú skracovať, slnko je nad obzorom necelých štrnásť hodín a zo dňa na deň si tma odkrajuje približne tri minúty navyše. Na mnohých z nás pôsobí negatívne skoršie stmievanie a prebúdzanie sa do tmy. Tak ako nám slnečný svit dokáže zlepšiť náladu, tak jeho nedostatok nám ju môže skaziť, niektorých dokonca v tomto jesennom období môžu prepadnúť melanchólie a depresie. Pre naše vlastné dobro by sme sa však mali snažiť i napriek nepriazni počasia zostať pozitívne naladení. A na to je záhrada ako stvorená. Mne vždy v mojich náladách pomôže vyjsť si do záhrady, poprechádzať sa pomedzi záhony, na chvíľu si sadnúť a trebárs pozorovať vtáčiky, ako šantia v pítku, ktoré si zmenili na bazén. Záhrada je najlepší lekár, dobíja nás pozitívnou energiou, prináša pohodu a spokojnosť…

A ak je pre človeka záhrada koníčkom, teší sa na každú prácu, ktorú v nej musí vykonať. My záhradkári to neberieme ako povinnú nutnosť, ale ako terapiu, oddych a relax. Tak ak máte to šťastie a ste majiteľom nejakej záhradky, užívajte si jej pohodu a harmóniu. Aj ja sa teším z tej mojej …

Komentáre ( 11 )

11 odpovedí na “Jeseň prichádza …”

 1. jarka25 píše:

  Milá pani Jarka,
  neviem sa vynadívať na Vašu tvorbu. Či je to za šijacím strojom, alebo v záhrade. Krásne, čisté, neprehnané. Som tiež trochu tvorivá, trochu
  záhradníčim, no z Vašich príspevkov ide pokoj a chuť do života. Ďakujem, ste pre mňa prínosom. Želám veľa zdravia a úspechov.
  Tiež – Jarka.

  • Jasmin píše:

   Jarka ďakujem. Záhrada bola moje hobby, odkedy bývame v dome. Je pravda, že v čase, keď som ešte nerobila bábiky, čo je 5 rokov dozadu, som bola v záhrade celé dni. Teraz už čas delím medzi záhradu a bábiky, takže niekedy nevypadá až tak celkom podľa mojich predstáv, ale snažím sa nájsť nejaký rozumný kompromis. Nie je nič lepšie, ako v nedeľu ráno vyjsť na terasu, dať si kávu, raňajky. My bývame na konci dediny a za nami je už len lúka a potok a to je taká paráda, že by som to nevymenila za nič. Rozhodne nie som žiadny panelákový typ, nemôcť ráno vybehnúť na chvíľu do záhrady – to by ma asi položilo …

 2. Janka píše:

  Jasminka, nadherna zahrada urobena srdcom. Prajem aby ste zimu s rastlinkasmi v zdravi porezili.

  • Jasmin píše:

   Janka ďakujem, mám veľmi rada svoju záhradu, vždy si v nej oddýchnem – aj keď pri práci, ale pre mňa je to relax a oddych pre dušu. Niekedy bohužiaľ toho času veľa popri šití nezostáva, ale aj tak sa snažím každú voľnú chvíľu tráviť vonku. Jeseň veľmi nemám rada, pretože je taká pochmúrna a viem, že ma čaká pár mesiacov bez možnosti piplať sa v zemi, ale aj to musí byť. Aj príroda si musí oddýchnuť …

 3. Helena píše:

  Mila Jarka,ta záhrada je pastva pre oči ako aj všetky tvoje výtvory.Pravidelne chodím na tvoj blog a je to pre mňa ako sviatok.Keď už dlhšie nič nepridáš,chýba mi to.Ale viem,že iste máš toho veľa.Chcela by som sa spýtať,prečo nemôžem otvoriť ten tvoj posledný príspevok.Sú tam len akési písmena.Len mne to robí?Pozdravujem a prajem všetko dobre.

 4. Helena píše:

  Skôr ako budeš hľadať riešenie s potešením oznamujem,že už je to v poriadku.Včera som sa pokúšala viackrát otvoriť,nešlo to a aj teraz keď som prišla na tvoj blog to nešlo.Po napísaní komentárika som sa ešte raz pokúsila a čuduj sa svete je to v poriadku.

  • Jasmin píše:

   Ďakujem Helka, som rada, že si pri mojom blogu oddýchneš a zrelaxuješ, veď preto to robím – pre potešenie a snáď aj pre inšpiráciu iným. Máš pravdu, niekedy nestíham pridávať príspevky, hlavne keď je veľa šitia, bábiky ani nefotím, len balím a odosielam, nech už ich ani nevidím 🙂 .Ale nie, proste niekedy to nevydá, ale snažím sa, keď je aspoň chvíľka voľná, priebežne bábiky predstavovať. Cez leto bolo také pohodové šitie, vcelku sa dalo stíhať, len sa už bojím zasa predvianočného ošiaľu. Každý rok od októbra väčšinou trávim dni od rána do neskorej noci v dielni – ešte dobre, že Vianoce sú iba raz v roku :). K tomu poslednému príspevku – neviem, prečo Ti nešiel otvoriť, nikto mi nepísal, žeby mu nefungoval, snáď to už bude v poriadku. Teším sa, že si nájdeš čas na môj blog a že Ťa inšpiruje. Vďaka, Jarka.

 5. veronika píše:

  Mila pani Jasminka,
  krása , krása nic ine sa neda povedať, po zhliadnutí vašich fotografií. Ste úžasný človek, len neviem ako to všetko stíhate. Aj ja mam záhradku a s vašimi slovami sa úplne stotožňujem, no nestíham mat to tak krásne citlivo zabudovane. Velmi ma teší aj vas domček, mnohí umelci tvrdia, obuvník chodí bosí, o vas sa to neda povedať, váš domov je naplnený vašimi krásnymi výtvormi. Ja tomu hovorím drobnosti, tiež sa snažím čo to vykumštovať, no som len učeň, mam rada pracu s drevom. Želam vam este veľa krásnych drobností ktoré sa vam podarí vytvoriť, všetko dobré.

  • Jasmin píše:

   Veronika ďakujem. Väčšina vecí, či už záhrada, moje bábiky, tvorenie – to všetko sú moje záľuby a robím to rada. Bohužiaľ, času je málo a je veľmi ťažké ho rozdeliť medzi všetky aktivity. Potom to dopadne väčšinou tak, že sa v strese naháňam, aby som všetko postíhala. Hoci som si už tisíc razy povedala, že zvolním tempo, nikdy sa mi to nepodarí 🙂 . Aj Vám veľa radosti pri Vašom tvorení a dúfam, že si u mňa na blogu nájdete aj nejaké inšpirácie. Ďakujem, Jarka.

 6. Mária píše:

  Drahá Jarka,
  včera som objavila váš web a nevedela som sa odtrhnúť. Najviac zo všetkého ma zaujala vaša záhradka. Toľko krásy na jednom mieste! Chcem Vám zaželať veľa síl vo Vašej práci, aby sa Vám darilo a ďalej ste mohli pracovať na všetkom čo Vás baví a napĺňa. V tom je asi aj to tajomstvo, že keď je človek spokojný vo svojom živote, dokáže vytvárať veci a správať sa tak, že z toho čerpajú aj ostatní. Ja som teda načerpala strašne veľa inšpirácie a pokochala som sa krásnymi fotkami. Ďakujem Vám!
  Prosím, mohli by ste mi odfotiť záhon s levanduľami. Veľmi by ma zaujímalo ako sa za dva roky rozrástol. Ja práve zakladám chodníček lemovaný levanduľou a rada by som videla kam to môže smerovať 🙂
  Krásny deň.
  Mária, BA

  • Jasmin píše:

   Dobrý večer prajem Majka. Ďakujem za návštevu mojej stránky, verím, že sa budete rada ku mne vracať. Máte pravdu, záhrada ma baví, je to po šití bábik moje najväčšie hobby, čerpám v nej energiu a dobíjam baterky. Keď mi je ťažko, vyjdem si do záhrady, poprechádzam sa, alebo si len tak posedím na terase a hneď sa svet zdá krajší. Škoda, že času je už teraz kvôli bábikám menej. Kým som nešila, trávila som v záhrade veľmi veľa času. Ale snažím sa aj teraz nájsť nejakú rozumnú mieru medzi šitím a zahradou. Stále niečo prerábam, presádzam – mám rada zmeny a to isté ma rýchlo omrzí. Takže v mojej záhrade sa neustále niečo mení. Levanduľový záhon som zakladala na jar pred dvomi rokmi, aj som mala obavy po tejto dosť tuhej zime, v akej budú kondícii, ale na moje počudovanie mi prežili všetky. Bohužiaľ vymrzli mi tri krásne ružové ruže, ktoré som mala v strede levanduľového záhona, budem musieť zasadiť niečo iné. Levandule som teraz asi mesiac dozadu ostrihala na ježka – ako vždy na jar, takže sú malé, ale o nejaký mesiac, keď narastú Vám iste pošlem foto. Majka, aj Vám prajem veľa radosti zo záhradky, nech sa Vám pri pestovaní darí a budem sa tešiť na Vaše návštevy u mňa. Pekný večer, Jarka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 Všetky práva vyhradené, rozširovanie súčastí tohoto webu len so súhlasom autora.
jasminart.eu © 2017