Jasmin Art


Cítim vôňu levandule …
16 januára 2014 o 01:30

Keď sa pozriem na túto anjelku, cítim vôňu levandule, hoci je zima. Jej jemná fialková farba vo mne evokuje  fialové nekonečné lány levandule a opojnú vôňu – jedným slovom Provensálsko.

Svojou prírodou, architektúrou, vzduchom si Provensálsko omotá aj zarytých antiromantikov.  Kraj leží v údolí medzi pobrežím Stredozemného mora a horami, čo z neho robí niečo výnimočné. Od júna do septembra začínajú kvitnúť polia plné levandule a kraj zaleje všadeprítomná omamná vôňa.

Klimatické podmienky dokážu robiť divy nielen medzi vôňami, ale aj chuťami.  Slávne je napríklad provensálske korenie, čo je zmes tymianu, bobkového listu, rozmarínu, majoránky a saturejky.

Kozí syr – Chevre, sa rozplýva na jazyku. Podáva sa na teplo so šalátom ako predjedlo, alebo na studeno. Z  Provensálska pochádza aj jeden z najlepších marcipánov. Vyrábajú sa z neho delikátne bonbóny Calissons.

Tento malebný kúsok zeme si vybrali ako inšpiráciu aj svetoznámi umelci. Provensálsko má nádherné zákutia, ktoré maliari ako van Gogh, Picasso a Cézanne zvečnili vo svojich obrazoch…

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 Všetky práva vyhradené, rozširovanie súčastí tohoto webu len so súhlasom autora.
jasminart.eu © 2017