Jasmin Art


Čas radosti – veselosti …
28 decembra 2013 o 20:49

Slávime Vianoce – najkrajšie sviatky v roku. V dnešnej dobe v kresťanskom svete slávia Vianoce nielen veriaci, ale aj ľudia, ktorí nevyznávajú žiadne náboženstvo, pretože Vianoce sa v súčasnosti okrem náboženského stávajú aj sviatkom rodinným.

Vianoce by mali byť predovšetkým sviatkom kľudu, pohody a odpútania sa od každodenného pracovného zhonu. Mali by byť príležitosťou na upevnenie rodinných vzťahov, na stretnutia s našimi blízkymi, ktorí sú možno počas roka od nás vzdialení a nemáme možnosť sa spolu stretávať. V týchto dňoch je príležitosť vychutnať si atmosféru vianočných dní. Osobitnú radosť majú z Vianoc deti, ktoré ich prežívajú svojským spôsobom, tešia sa na vyzdobený stromček, Ježiška a darčeky. Spomienky z našich vlastných detských Vianoc si v sebe nesieme po celý život a v dospelosti sa k nim veľmi radi vraciame.

 

Slovenské Vianoce sú bohaté na rôzne zvyky a tradície, ktoré sa po mnohé roky zachovávali a hoci dnes už slávime takpovediac „moderne“, vždy si radi tieto staré zvyky pripomenieme. A tak som cez voľnú chvíľku trochu  „zbehala“ net a našla som pre Vás niekoľko starých vianočných zvykov a tradícií…

 

– Podľa starých vianočných zvykov sa pod obrus na štedrovečernom stole dávali šupiny z kapra alebo peniaze. Niekde sa šupiny kládli pod taniere a peniaze pod obrus. Oba zvyky však znamenali jediné, aby ich rodina mala v budúcom roku dostatok. Aj v súčasnosti tento zvyk pretrváva vo väčšine slovenských domácností.

– Štedrá  večera bola odjakživa rodinnou záležitosťou. Predchádzala jej spoločná modlitba, po ktorej gazdiná namočila do medu strúčik cesnaku a urobila ním krížik na čelo mužovi a deťom. Gazda potom rozkrojil najkrajšie jablko a každému z neho dal kúsok. Znamenalo to, že rodinu tvorí každý jej člen, ako kúsky tvoria celé jablko.

– Na slávnostnom stole preto nesmeli chýbať oblátky, med, cesnak a jablko, ktoré sa vždy krájalo priečne na polovicu. Ak sa po prekrojení z jadrovníka vytvoria hviezda, znamenalo to šťastie a zdravie, ak krížik, potom rodinu „navštívila“ choroba.

– V rodinách dodržiavajúcich tradície, sa štedrovečerné hodovanie  začínalo jedením oblátky s medom, resp aj cesnakom, prípitkom a kapustnicou, ale niekde bývalo zvykom namiesto klasickej kapustnice podávať aj  šošovicovú či hrachovú polievku, pretože tieto strukoviny symbolizovali blahobyt, teda toľko peňazí ako šošovice či hrachu v hrnci, kde sa polievka varila.

– V niektorých regiónoch sa zachovával zvyk,  že skôr ako sa začalo jesť, hlava rodiny ešte predniesla prípitok s pohárikom „ostrého“ a až potom nasledovalo jedenie oblátok s medom a cesnakom, orechov a jabĺčka a polievky, najmä hríbovej, šošovicovej či kapustovej s hubami a sušenými slivkami.

– Štedrý večer bol vždy opradený rúškom  tajomstva a vianočných povier. Na stole musel byť prestretý párny počet tanierov, pri nepárnom by si pre posledného stolovníka prišla smrť. V niektorých regiónoch sa tiež uchoval zvyk prestierať o jeden tanier a príbor navyše pre prípad, že by počas večer prišiel náhodný hosť. Touto formou sa však niekde vzdávala aj úcta zosnulému členovi rodiny, ktorý v tom roku zomrel.

– Od štedrovečerného stola sa nesmelo počas večer odbiehať, čo platilo aj pre gazdinú, aby „vinník“ do roka nezomrel. Preto bolo vždy všetko jedlo buď na stole, alebo v jeho bezprostrednej blízkosti.

– Po večeri sa rodina opäť krátko pomodlila a hlava rodiny, alebo jej najstarší člen sa Bohu poďakoval za jedlo a pitie, ktoré im doprial.

– V období Vianoc slobodné vydajachtivé dievčatá hádzali  topánku za hlavu smerom k dverám. Ak sa špička topánky otočila smerom ku dverám, bolo to znamenie, že dievča sa do roka vydá. Ak ku dverám smerovala päta topánky, dievča zostal ešte jeden rok slobodná.

Komentáre ( 2 )

2 odpovede na “Čas radosti – veselosti …”

  1. Lucia píše:

    Zdravím Jarka, ako robíte prosím transfer, vidim ze robite aj na látku a na všeličo možné, naozaj ste šikulka a mate krasny blog, zatial sa tu len tak rozhliadam. Všetko naozaj uprimne chvalim je to naozaj nádherné a cítiť z toho dobrú energiu. Potešila by ma rada od niekoho skúseného komu vidím že to krásne ide. dakujem zatial a pozdravujem.

    • Jasmin píše:

      Dobrý večer Lucka, ďakujem za Vašu návštevu. Samozrejme mám radosť, že u mňa nachádzate inšpiráciu. Ja všetky nápisy robím technikou decoupage, vytlačím si ich na jednu vrstvu servítky na tlačiarni a potom lepidlom na decoupage. Popísala som to v tomto mojom príspevku: http://jasminart.eu/blog/pisem-pises-piseme/. Snáď Vám to trochu pomôže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 Všetky práva vyhradené, rozširovanie súčastí tohoto webu len so súhlasom autora.
jasminart.eu © 2017